Počasí Rusko

Russia City Architecture
dvorianova / Pixabay

Podnebí v jednotlivých částech Ruska se značně liší, což je pochopitelné vzhledem k tomu, na jak velkém území se Rusko rozkládá. Najdeme zde několik různých klimatických oblastí, většina země se ale vyznačuje mírným podnebím s chladnou zimou a krátkým létem. Podzim a jaro jsou obvykle chladnější než evropské.

Největší teplotní rozdíly jsou mezi oblastí Kavkazu (pobřeží Černého moře patří k subtropickému pásu), Sibiří a ostrovy v Severním ledovém oceánu. Sibiř je nejchladnějším místem v Rusku, ačkoli je třeba vzít v úvahu, že Sibiř se také rozprostírá na velké ploše a i tam je možné najít místa s vyšší teplotou. Téměř celá Sibiř a Dálný východ se nachází v pásmu věčně zmrzlé půdy. Dvě třetiny území pokrývá polovinu roku sníh. Většina řek na Sibiři a na Dálném východě na 6 měsíců zamrzá.

Aktuální počasí v dalších turistických destinacích

Ve městě Ojmjakon na Sibiři byla naměřena minimální teplota -72°C. Průměrná teplota v lednu se v této oblasti pohybuje kolem -52°C, v únoru dokonce kolem -60°C. Toto místo bylo vyhlášeno jako pól chladu severní polokoule, což označuje místo, kde jsou nejnižší teploty vzduchu na povrchu Země. Uvedené teploty je ale nutné brát s rezervou, u některých ruských měření chybí podstatné údaje jako jsou metodika a například i datum měření.

Ubytování v MoskvěBooking.com

Dovolená v Moskvě